Myydään BMW 730iA 1994 (E38)

Foorumit Kauppatori – Myydään Myydään autot Myydään BMW 730iA 1994 (E38)

Esillä 1 viesti (kaikkiaan 1)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • #35326
    Ari Ignatius

      Taloremontin ja tallitilan puutteen vuoksi myydään aito Suomiauto ja yhdellä perheellä uudesta asti ollut hieno ja säännöllisesti huollettu V8 -koneinen 730. Todellinen mittarilukema 330.400 km, kaikki katsastuskupongit tallessa, huoltohistoria printattu vuodesta -99 asti, josta alkaen auto huollettu aina yhdessä ja samassa paikassa Hyvinkäällä. Auto oli ensimmäiset seitsemän vuotta (vuoteen 2001) isäni ajossa, jona aikana siihen kertyi noin 35.000 km. Viimeisin merkkihuolto tehty km-lukemilla 226.000 km huhtikuussa 2016!
      Auto katsastettu joulukuussa 2017 ja heittämällä läpi.

      Autoon on vaihdettu Xenon-valot, muuten käytännössä alkuperäisessä varustuksessa. (Tuplalasit, manuaali-ilmastointi, tehtaan alkuperäiset aluvanteet 2 settiä, plyyssiverhoilu kuin uusi). Rengasvarustuksena lähes ajamattomat (n, 1200 km) Nokian kitkarenkaat 235/60 R16 ja kesärenkaina samat mutta muutaman talven vanhemmat.

      Näkyvät viat:
      – Tuulilasin oikeassa alakulmassa nastan/kiveniskemä, josta pieni halkeama. Näkyy tarkkaan katsottaessa.
      – Keskikonsoolin tuhkakupin mekanismi ei toimi uuden veroisesti. Joskus purettu huonosti ja muoviosat vioittuneet.

      Auto on aikoinaan uutena ruostesuojattu Finikor-liikkeessä. 2000-luvulla pidetty huonosti tuuletetussa tallissa, jolloin ei päässyt talviajon jäljiltä kunnolla kuivumaan josta syystä 2013 tehty 5000 euron koriremontti, jossa kaikki ruostevauriot korjattiin (mm. ovien alakulmat vaihdettiin, takaluukku vaihdettiin), alustan kaikki suojat purettiin, alusta putsattiin ja massattiin Finikorilla ja lopuksi auto maalattiin (paitsi katto, joka oli virheetön. Autossahan ei ole kattoluukkua).

      Vuosien varrella tehtyjä normaalien huoltojen päälle tehtyjä remontteja mm:
      – vesipumppu vaihdettu
      – etujouset vaihdettu (toinen katkennut)
      – bensapumppu vaihdettu
      – jarrulevyt vaihdettu
      – vuotamaan tallissa alkanut bensatankki hiekkapuhallettu, tinattu ehjäksi, maalattu ja suojamassattu uudenveroiseksi kesällä 2017 (uusia peltitankkeja ei enää saanut)

      Hintana erittäin kohtuulliset 3000 euroa.

      Auto sijaitsee Hyvinkäällä, ehdottomasti nähtävä! Soita 0400-483346

    Esillä 1 viesti (kaikkiaan 1)
    • Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.

    Foorumit Kauppatori – Myydään Myydään autot Myydään BMW 730iA 1994 (E38)