› Foorumit › BMW Club Finnland › Bemaristi -lehti › Pohdintaa Bemaristin tulevaisuudesta osana kerhoa › Vastaa aiheeseen: Pohdintaa Bemaristin tulevaisuudesta osana kerhoa
AI pystyy jo nyt lukemaan kuvista tekstit, ja ihmisten tunnistaminen on todella hyvällä tasolla. Esim google tunnistaa aivan hämmästyttävän huonosta kuvasta ketä siinä on, riittää jopa vähän takaviistosta sivuprofiilia. Ne tunnistaa myös paikat ja kaiken, joten kun lataat vaikka driveen omia kuviasi, ne pystyy listamaan mitä sun kämpässä on ja tekemään päätelmiä mitä harrastat ja sitten eikun mainostamaan. Miten paljon nämä palvelut vuotaa toisille ja miten kännykät meitä kuuntelee, näistähän ei tiedä mutta tietoa niillä riittää. Esim. asuntokaupassa AI on kyllä kätevä kun se näkee kaikki ilmoitukset suoraan netistä ja sitten vaan annat sille paperit ja pyydät laskelmat ja ehdotukset. Ja tämä kannattaa tehdä kahdella AI:lla toisistaan tietämättä niin tulee tarkistettua. Muutenkin kannattaa aina pyytää lähteet, ja pistää toinen AI tarkistamaan ehdotus. Näin tulee jo aika hyvin korjattua väärät tiedot, eikä hallusinointi ole enää samaa kuin vaikka vuosi sitten.
Musassa AI on jo tullut osaksi ketjua. Sunolla saa tehtyä demoja melkoisen kätevästi, ja tästä tulee standardia about kaikkeen musaan ihan kuten kaikesta muustakin tekniikasta on tullut. Ihminen ei enää erota AI-musaa ”oikeasta” musasta. AI on itse asiassa paljon pätevämpi biisintekijä kuin pääosa humaaneista biisintekijöistä. Nyt on jo muutenkin kaikki virtualisoitu, on plugarit ja samplet olleet jo pitkään ja AI on oikeastaan vaan uusi työtapa käyttää vastaavia asioita. Levy-yhtiöt elikkä tuotosten omistajat on jo antamassa periksi ja tekemässä soppareita AI-tarjoajien kanssa. Tekijänoikeudet ratkotaan rahalla.
Koodaamisessa AI on nostanut homman toiselle tasolle, tehokkuuskerroin on melkoinen ja syyt käyttää offshorea ja nearshorea laskeee. Lähiaikoina moni valmissofta joutuu todelliseen happotestiin kun AI:lla voi toteuttaa saman ilman vuosien duunia. Esim. ison ERP järjestelmän tietomallin pystyy jo suoraan generoimaan AI:lla, ei tarvitse manuaalisesti rakentaa sitä vuosikausia. Tämä on monille melkoinen tilanne kun vuosien investoinnit menee kaivoon. AI:lla tuskin saa täysin valmista aikaan vielä hetkeen, mutta osana prosessia se jo muokkaa maailmaa enemmän kuin ehkä moni ymmärtää.

