Hyvä BMW-kerhon jäsen
Yksi kerhomme kunnianhimoisista tavoitteista on kehittää tiedottamista ja tuottaa uutta, jäseniämme kiinnostavaa sisältöä verkkosivuillemme. Mitä enemmän mukana on aktiivisia, vapaaehtoisia tekijöitä, sitä paremmin ja nopeammin saavutamme tuloksia.
Etsimme kerhon tiedotustiimiin kokenutta WordPress-käyttäjää verkkosivujen ylläpitotehtäviin sekä idearikasta ja aktiivista somettajaa. Parin tunnin viikkopanostuksella saat tuotoksillesi näkyvyyttä (arvokas rivi CV:ssä), pääsyn kerhotapahtumiin ja kutsutilaisuuksiin, mielenkiintoisia uusia tuttavuuksia sekä mielekästä tekemistä vapaa-ajallesi. Tekemisen on tarkoitus olla hauskaa.
Jos olet kiinnostunut tai tunnet tehtäviin sopivan henkilön, lähetä sähköpostia osoitteeseen tiedottaja@bmwclub.fi. Laita viestiin linkit aiemmin tekemiisi verkkosivuihin tai postauksiin. Kiitos!
Hallituksen kokous
Kerhon uusi, vuosikokouksen maaliskuussa nimeämä vuoden 2026 hallitus kokoontui ensimmäiseen varsinaiseen kokoukseensa 21. huhtikuuta, osa etäyhteydellä.
Kokouksessa käsiteltiin asioita laajasti aina viestinnän ja verkkosivujen kehittämisestä tuleviin tapahtumiin ja niiden järjestelyihin. Päätettiin mm. lähestyä kiinnostavia yrityksiä yhteistyömahdollisuuksien selvittämiseksi ja digitoida Bemaristin aiempia vuosikertoja jäsenten luettavaksi. Palaamme näihin myöhemmin.

Yhteistyökumppanien tarjoamat jäsenedut
Kokoamme jatkossa kaikki yhteistyökumppaniemme tarjoamat jäsenedut verkkosivulle https://bmwclub.fi/jasenedut/. Kannattaa hyödyntää. Esimerkiksi BMW-merkkiliikkeiden 10-15 % alennus kohtuullisen kokoisesta osien hankinnasta maksaa kerhon jäsenmaksun takaisin kertaheitolla.
Terveisiä Classic Motorshowsta!

Aurinkoinen sää houkutteli Lahdessa 2.-3. toukokuuta järjestetyn Classic Motorshown ensimmäisenä päivänä paikalle yli 11.500 vierasta. Kerhomme osastolla oli näytteillä kolme autoa ja joukko asiantuntevia esittelijöitä. ”Tunnelma on ollut mitä parhain! Paljon tuli juteltua ihmisten kanssa ja tutustuttua harrastajiin”, riemuitsee kerhon puheenjohtaja Ari Savisalo.
Harrasteparkki täyttyi aamulla heti yhdeksän jälkeen. Se kertoo, että harrastajia oli liikkeellä todella runsaasti. Osastollamme kaikki kolme autoa keräsivät huomiota varsin tasapuolisesti, joskin Tomin auton vihreä väri herätti erityistä kiinnostusta. Auto on ollut hänen omistuksessaan jo 33 vuotta. Lapsia kiinnosti päästä ”kilpa-auto” RingTaxin puikkoihin.
”Mainio meno jatkuu toisenakin näyttelypäivänä vilkkaana ja osastollamme on kävijöitä kiitettävästi tasaiseen tahtiin”, kertovat pirteät vapaaehtoisaktiivimme, Taija ja Tomi. He nauttivat hyvästä yhteistyöhengestä muiden kerholaisten kanssa ja jatkavat, ”Tällaiset tapahtumat tuovat kivaa vaihtelua normiarkeen ja samalla pääsee luontevasti juttelemaan muiden samanhenkisten harrastajien kanssa.” Voisiko sen paremmin sanoa.



Kerho kiittää autojen omistajia sekä kaikkia näyttelyosastomme toteutumisen ja onnistumisen mahdollistaneita vapaaehtoisia, aikansa ja työpanoksensa antaneita henkilöitä. Kiitos!
Elämänmakuinen päivä radalla – 16. toukokuuta
Ratapäivät eivät synny itsestään – ne tehdään yhdessä. Innokkaille vapaaehtoisille tarjolla tärkeitä rooleja: lippupisteellä radan portilla, toimistossa sekä melunmittauksessa. Tehtävät hoidetaan vuoroissa, joten ehdit myös nauttia päivän tunnelmasta. Ilmoittaudu Timolle ja tule osaksi tapahtuman ydintiimiä. Vastineeksi saat elämänmakuisen päivän radalla, ruokalipun ja kahvit – ja ennen kaikkea hienon kokemuksen hyvässä porukassa.
Ota pikaisesti yhteyttä Timo Lampila, tt.lampila@gmail.com, p. 0400 587 377
Flying Finn, Rauno Aaltonen tarinoi Turussa – 25. toukokuuta
Turun seudun jaos järjestää tapahtuman, johon saamme vieraaksi legendaarisen rallikuljettajan. Paikkana Turun seudun mobilistien kerhotalli osoitteessa Hitsarinkatu 5, Runosmäki, Turku. Tapahtuma on avoin kaikille kerhomme jäsenille. Kahvitarjoilu. Tervetuloa!
Lisätietoa Rauno Aaltosesta
Kainuun Vappucruising – 1. toukokuuta
Perinteinen Kainuun Vappucruising järjestettiin Kajaanissa jälleen vappupäivänä. Tapahtuma on avoin kaikille harrasteajoneuvoille ja kerää yhteen autoja sekä motoristeja juhlistamaan vappua.

2026 Concours d’Elegance Finland – 13. kesäkuuta
2026 Concours d’Elegance Finland järjestetään Vartiovuorenpuistossa, Turun ydinkeskustassa 13. kesäkuuta. Tapahtuma kokoaa yhteen satoja klassisia urheiluautoja ja tuhansia kävijöitä juhlistamaan autoharrastuksen huippua. Vuoden 2026 tapahtuman teemoihin kuuluu myös BMW M3:n 40-vuotisjuhla, mikä nostaa mallin keskeiseen rooliin näyttelyn kokonaisuudessa. M3 edustaa moottoriurheilusta juontuvaa perinnettä, jossa kilpatekniikka on siirtynyt sarjatuotantoautoihin jo 1980-luvulta lähtien.
Kaikki kerhon jäsenet ovat tervetulleita tilaisuuteen ja erityisesti jos tallista löytyy M3, kannattaa lähteä rohkeasti paikalle. Kerhollamme ei ole tilaisuudessa virallista roolia. Lisätietoa tapahtuman verkkosivulla https://concours.fi/.
PS. Huomasitko, että Iltasanomat julkaisi BMW-tietovisan verkkosivulla https://www.is.fi/autot/art-2000011977696.html?
Kevätterveisin
Suomen BMW-kerho ry
Tiedotus
