Tervetuloa, Vieras
Käyttäjätunnus: Salasana: Muista minut
  • Sivu:
  • 1

AIHE:

z3 roadster takaikkunan puhdistaminen 05.12.2020 09:37 #7803

moro.

Auto seisonut joitakin vuosia ja takaikkuna pinttynyt melko pahasti. Onko hyviä vinkkejä millä tavalla ja/tai aineilla sen saisi taas puhtaaksi ilman naarmuttamista (on kuuleman todella herkkä naarmuuntumaan) ? [interwebistä katseltu, eikö ainakaan vielä napannut oikeita ohjeita/sivuja]

Huomasin että sen saattaisi saada sisäpuolelta vetoketjulla irroitettua katto-osasta, onko tiedossa kellään josko saisi jostakin pelkän ikkunaosan hankittua?

t.eko

vaikka aikaa kulunut, mutta vastaan tähän muillekin tiedoksi:

ensinnäkin kiitos SPY ; sain koodin avulla metästettyä tietoja alkuperäisestä tahnasta, sen valmistajasta ja nykyisestä aineesta (koska BMW on lopettanut ko. tuotteen toimittamisen/valmistuttamisen.

eli aine on AUTOSOL:n #1020 - Autosol Plastic Cleaner - 75ml Tube

sitä saa ebay:stä (n. 3-4e/tuubi + postikulut)
ja viron pojilta :AK24.fi (n. 5-6e/tuubi !!)
ID-numero: 18824
Koodi: 001020
Valmistaja: AUTOSOL

Kirjaudu liittyäksesi keskusteluun.

Viimeksi muokattu: : abiressu. Syy: ERROR kun yritti "vastaa" viestiin, siksi laitoin tähän "Muokkaa"

z3 roadster takaikkunan puhdistaminen 15.12.2020 11:30 #7817

moi,

Aikoinaan kun Zetan omistin, niin kattoa sekä "takalasia" hoidin BMW:n omalla tuoteperheellä mistä löytyy tietoa ainakin täältä -->

2009.bmwfans.info/accessories/products/w...e_and_roadster_care/

Ikkunaa varten on oma tahnansa mikä näkyy kuvassa numerolle 4 sekä listassa osanumerolla 81 22 9 407 665.

Kirjaudu liittyäksesi keskusteluun.

  • Sivu:
  • 1
Sivu luotiin ajassa: 0.108 sekuntia

KERHOTUOTTEET

Scroll to top