Kerhomme asema suomalaisessa lainsäädännössä ja kv toiminnassa

Foorumit Jäsenten keskustelu Yleinen jäsenkeskustelu Kerhomme asema suomalaisessa lainsäädännössä ja kv toiminnassa

Esillä 2 viestiä, 1 - 2 (kaikkiaan 2)
  • Julkaisija
    Artikkelit
  • #36337
    Agave
    Osallistuja

      Päädyin Autontuojat ja -teollisuus ry:n sivuille. Sieltä löytyy lausuntoja liittyen lakiehdotuksiin. Järjestön tavoitteet ovat monesti täysin vastakkaiset kuluttajan edun kanssa. Vanhojen menopelien harrastajan selkäkarvoja nostattaa esimerkiksi lausunto yli 40v autojen katsastusvapaudesta vuodelta 2019. https://www.autotuojat.fi/linjaukset/uusimmat_lausunnot

      Kysymykseni on: Mille kuluttajia tai autoharrastajia edustaville järjestöille LVM lähettää lausuntopyyntöjä? Tiedän, että FHRA on joskus päässyt antamaan lausuntoja. Kyse voi tietysti olla lobbauksen tasosta, joka autoalan järjestöillä on korkea. Ei kai muuten YLEn pääuutisissa lähes viikoittain julkaistaisi suru-uutisia uusien autojen rekisteröintimäärän hitaasta kasvusta.

      Toinen kysymykseni koskee kerhotoiminnan kansainvälistä puolta. Miten aktiivisesti BMW -kerhojen kv kattojärjestöt toimivat? Muistelen, että meidänkin kerho vaihtoi taannoin kattojärjestöä, syyt taisivat olla taloudelliset. Tuli vain mieleen, kun katselin juutuupista Alpinan 50-vuotisjuhlavideoita. Monet oli kuvannut heppu, jonka kanava on BMWCLAF – BMW Clubs Latin America Federation. Oliko kerhostamme kukaan tuolla, tuliko kutsua tai tiesikö kukaan koko pippaloista mitään etukäteen?

      #37170
      Tapani Tuoma
      Osallistuja

        Kunhan tässä testaan, ei mulla mitään asiaa ollut 🙂

      Esillä 2 viestiä, 1 - 2 (kaikkiaan 2)
      • Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.

      Foorumit Jäsenten keskustelu Yleinen jäsenkeskustelu Kerhomme asema suomalaisessa lainsäädännössä ja kv toiminnassa